Uit eigen ervaring
Anouk Hupkes over de opleiding Systeemdynamieken in Organisaties
AANTAL DAGEN: 18 | TRAINERS: BARBARA HOOGENBOOM, SARA BOONMAN, CHANDRA DE VRIES, MARION LATOUR EN JOCHEN BEYER
Learning & development specialist Anouk Hupkes:
“Mijn nieuwsgierigheid naar de systemische blik op het ontstaan van specifieke culturen, patronen en gedragingen van mensen, teams en organisaties is groot. Daarnaast groeide mijn behoefte te leren welke interventies bijdragen aan verbetering en welke niet. Deze combinatie maakte dat ik de opleiding Systeemdynamieken in Organisaties heel graag wilde volgen.
Ik heb genoten van de heldere, rustige maar rijke opbouw van kennis en oefeningen, waarin steeds een goede focus lag op het ontwikkelen van mijn begeleidingskundige vaardigheden.
De trainers werken consistent: ze zijn thuis in hun eigen stuk en doen wat ze ons leren. Dit maakt het veilig en krachtig tegelijk omdat heel goed voorgeleefd wordt wat systemisch begeleiderschap inhoudt.
We deden een aantal prachtige oefeningen over systemisch afscheid nemen, last dragen en het maken van verbinding met de bronnen van alle generaties achter mij of met bestemming of ‘de beweging die in je opkomt’. Daarnaast is me stevig bijgebleven hoe je holding space maakt, mag vertrouwen op het lege midden en het ‘niet weten’ en dat je rijp bent voor de vragen die naar je toe komen.
Deze opleiding heeft me vertrouwen gegeven om te durven begeleiden, op weg te gaan, te onderzoeken. Ook heeft het me ontvankelijker en nederig gemaakt voor de rijkheid van wat er allemaal kan zijn of spelen in organisaties. Dit helpt me bij het terughouden van oordelen en het onbevangen waarnemen. Ik heb zelf ervaren hoe genezend het werkt wanneer licht op de zaak komt en we ‘nemen wat er is’. Dat vind ik onbetaalbaar.
Ook heb ik thema’s van mezelf opnieuw kunnen bekijken, leren insluiten wat ik wilde wegdrukken en oud verdriet mogen verzachten. Je werkt aan jezelf als instrument, wat heel waardevol is.
Het reizen en verblijven op het eiland Texel en de oefeningen buiten brachten me ruimte en rust om het geleerde te verwerken. Het gaf een grote meerwaarde me op te kunnen laden aan de natuur, wanneer oefeningen of inhoud me stevig raakten.
Met de brede bril, nieuwsgierige onderzoekende aandacht en helpende werkvormen kwam ik al tijdens deze opleiding tot heel andere analyses en interventies. Mijn begeleiderschap bij team- en individuele vragen kreeg verdieping en meer impact, zodra ik durfde te oefenen.
Ook als adviseur stel ik nu heel andere vragen en merk dat dit een positief effect heeft op bijvoorbeeld het contracteren van opdrachten. Zo voorkom ik de verleiding op de plek van de opdrachtgever te gaan staan of aan een opdracht te beginnen die aan onvoldoende randvoorwaarden voldoet om te kunnen slagen.
Het besef dat ik het niet hoef te weten/op te lossen/te redden, maakt dat ik veel beter kan luisteren en het proces van vertraging kan inzetten en benutten.
Het is al vaker gezegd, maar de systemische bril kan niet meer af. Naar mijn eigen systeem, dat van teams en dat van organisaties kijk ik nu als vanzelf naar wat er bijvoorbeeld ingesloten of gezien wil worden, wat wellicht zijn bestemming bereikt heeft of waartoe patronen dienen. De ontschuldiging en milde blik die dat brengt of de nieuwe mogelijkheden voor wel of juist niet handelen, is zeer welkom.
Ik vind de systemische bril een ongelooflijk mooie bril en ik leer graag voort. In april start ik daarom met de module Familieopstellingen voor organisatieopstellers. Ik kan niet wachten!”
Benieuwd naar deze opleiding?
Systeemdynamieken in Organisaties
Systeemdynamieken spelen een belangrijke rol in de onderstroom van organisaties. Dat kan belemmerend werken in allerlei situaties. In deze opleiding leer je systemisch werk te doorvoelen en te integreren in jezelf. Je leert hoe je organisatieopstellingen kunt begeleiden en organisatievraagstukken kunt benaderen vanuit het geheel.
Ga naar de opleidingWil je meer leren over systemisch werk en opstellingen?
Aanbod
Groei op professioneel, persoonlijk of maatschappelijk vlak met een cursus, training of coaching van het BHI.
Over het BHI
Het BHI is hét opleidings-, kennis- en onderzoekscentrum voor systemisch werk. Maak kennis met het team, onze locaties en historie.
FAQ's
Ben je nieuw hier of is iets niet duidelijk? Bekijk de veelgestelde vragen over systemisch werk in het algemeen of het BHI.
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief
Wij sturen maandelijks de nieuwste blogs, vlogs en ons cursusaanbod via onze nieuwsbrief. Blijf op de hoogte en schrijf je in.
InschrijvenOver het Bert Hellinger Instituut
Mensen zijn altijd in ontwikkeling. Met elkaar, zonder elkaar. In families, in teams, in organisaties. Het systemisch bewustzijn geeft inzicht in het waarom van ons zijn en doen. Met familieopstellingen en organisatieopstellingen ontstaat ruimte voor beweging. Het BHI geeft opleidingen, workshops en trainingen op het gebied van systemisch werk, opstellingen, leiderschap en coachen. Ook werken we rechtstreeks met organisaties die willen leren over hun onderstroom. Zo dragen wij bij aan de ontwikkeling van mens, organisatie en maatschappij.